Kolanın Zararları

 Kolanın Zararları

Kolanın Zararları Ülkemiz en çok kola tüketimi sıralamasında ilk 5 e girmiş durumda. Bu durum ülkemizdeki sağlıksız insanların artmasına sebep olmaktadır. Ne yazık ki kolanın zararlı olduğunu bildiğimiz halde tüketmeye devam ediyoruz. Sağlıklı bir yaşam için çevremizdeki insanları, kolanın insan sağlığını ne derece tehdit ettiğini hatırlatmak her bireyin görevi olduğu düşüncesindeyim.

Kolanın Zararları

Kolanın Zararları

Beyin: Kola beynin dopomin salgılamasını artırıyor. Bu da kokain kullanmakla benzer etkilere yol açıyor. Aynı zamanda kola depresyona sebep oluyor ve uzun vadede beyin fonsksiyonlarına zarar veriyor.

Astım: Kolanın içinde bulunan sodyum benzoat, potasyum emilimini engelliyor, bu da egzema ve özellikle astım vakalarını tetikliyor.

Dişler: Kolanın içinde bulunan şeker ve asit diş minelerine zarar veriyor.

Mide: Asit miktarı midenin kendi enzimlerini salgılamasını önlüyor. Bu durum gastrit, ülser ve mide delinmesine kadar ilerleyebiliyor.

Bağırsaklar: Mide ile aynı etkiyi oluşturuyor. Bağırsak iltihabı ve kolon kanseri riski çok yükseliyor.

Böbrekler: Yüksek oranda bulunan fosforik asit, böbrek taşı oluşumuna yol açıyor ve ayrıca böbrek rahatsılıklarını tetikliyor.

Kalp: Kolanın içinde bulunan  glikoz şurubu metabolik sendrom rahatsızlığına sebep oluyor bu da sağlıksız bir kalp, kolesterol ve yüksek tansiyon demek.

Şeker: Kolayı içtikten 20 dk sonra kan şekeriniz düşüyor insülin harcanıyor, karaciğer yağ depolamaya başlıyor. 40 dk sonra kan şekeri yüksekliyor  canınız tekrar şeker istiyor.

Hormonlar: Ambalajında bulunan BPA maddesi, araştırmalara göre endokrin sisteminin bozulmasına ve hormonal bozukluklara sebep oluyor.

Obezite: Kola tüketiminin obeziteyi tetiklediği ve besleyici hiç bir değeri olmayan bir içecek yüzünden gereksiz yere kalori alındığını biliyoruz.

Kemikler: Koladaki fosfat miktarı o kadar yüksek ki düzenli olarak kola içen  birisinin ilerleyen yaşlarda kemik erimesine yakalanmaması adeta mucize olur.

Üreme: Kutu ve plastik şişelerin içinde Bisefanaol A maddesi bulunuyor. Bu madde östrejon hormanlarını harekete geçiriyor. Erkeklerde sperm sayısını azaltırken, kadınlarda meme kanseri riskini yükseltiyor.