Hormonlu Tavuklar ve İnsanlara Zararı

 Hormonlu Tavuklar ve İnsanlara Zararı

Hormonlu Tavuklar ve İnsanlara Zararı

Hormonlu TavuklarHormonlu Tavuklar, Halk sağlığını korumak adına yapılan çalışmalar bir yana, tavuk etinde yaşanan belirsizlik herkesin aklını karıştırıyor. Test edilen tavukların %50’sinin karaciğerinde kanserojen madde olan arsenikin bulunduğu iddiaları üzerine vatandaşlar paniklerken, konunun uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar, bu açıklamaları bir adım daha ileri götürerek çok daha önemli uyarılar yaptı:

Bugüne kadar “tavuk” diye piliç satılıyor. Piliçlerin antibiyotiklerle şişirilerek bütün besleyici değerleri kayboluyor. Tavuklardaki zehir yumurtasına da bulaşabiliyor. Arsenikli antibiyotik sayesinde piliçlerin hızlı bir şekilde şişirildiği için bağ dokuları gelişmiyor. Üreticiler, yem katkısı adı altında antibiyotiği veriyorlar. Hayvanın sağlıklı kalması için olduğunu söylüyorlar, ancak asıl amaç, büyümeyi hızlandırmak. Eskiden tavuk 2 saatten önce pişmezdi. Şimdi 15-20 dakikada pişiyor. Tavuklar 1 yılda erişebileceği boya 45 günde ulaşıyor. Bu da antibiyotikler sayesinde oluyor. Piştiğinde darmadağın olan, kemiği elinizde kalan tavuğu yememeli. Çünkü bu tavuklar kanser, böbrek yetmezliği, fıtık ve eklemlerde problemlere yol açıyor. Kısa sürede pişiyorsa antibiyotiklidir. Tavuk bilinen yerden, organik olarak satın alınmalı.

Kar beyazı yumurtadan uzak durulmalı. Onlar yıkanıyor ve klordan geçiriliyor. Kahverengi yumurta tercih edilmeli. Organik olanı alınmalı. Çift sarılı yumurtalardan uzak durulmalı. Binlerce yumurtanın arasından çift sarılıyı bulup ayırmak mümkün değil. Mutlaka bunda da bir olumsuzluk olabilir.

Tavuk paketinin üzerinde “organik” yazması yeterli değil. Kokusuna, tadına, pişme süresine ve jöle oluşturup oluşturmadığına bakılmalı.