Bitki Çaylarını Demleme Çeşitleri

 Bitki Çaylarını Demleme Çeşitleri

Bitki Çaylarını Haşlayarak Demleme

Bitki Çayını Demleme ÇeşitleriBitki Çayları, Yeteri kadar taze veya kurutulmuş bitki bir su bardağına konur. Kaynamaya başlayan su, bitkinin üzerine dökülür. Taze bitkilerin demlenmesi için 2 dakika kadar bir zaman yeterlidir. Kurutulmuş bitkilerin demlenmesi 5-6 dakikalık bir zaman gereklidir. Çay açık renkli, açık sarı veya açık yeşil olmalıdır.

Yeteri kadar bitki kökü, bir süre soğuk suda bekletildikten sonra, kısa süre kaynatılır ve 3 dakika kadar demlemeye bırakılır. Günlük çay miktarı bir termosa konur ve gün boyunca ağır ağır yudumlanarak içilir.

Soğuk Suda Yumuşatma:

Bitki Çayı, “Ebegümeci”, “Ökseotu” ve “Eğir kökü” gibi bazı bitkiler, sıcaklığın etkisi ile şifalı güçlerini yitirdikleri için kaynatılmamalı ve haşlanmamalıdır. Bu gibi bitkilerden elde edilen çaylar soğuk su ile hazırlanır. Belirtilen ölçüde bitki, geceleri soğuk suda 8-12 saat süre ile bekletilir. Süre olduktan sonra süzülür, içilebilecek derecede ısıtılarak önceden kaynar su ile çalkalanmış bir termosa doldurulur.


Özsu Çıkarmak:

Bitki Çayları, Bitkilerin taze özsuları damla biçiminde kullanılmaya veya hasta organları nemlendirmeye uygundur. Bu özsular ezerek, rendeleyerek çıkarılabilir. Meyve sıkma âleti ile de elde edilebilirler. Bitkilerin özsuları hergün taze olarak da sıkılabilir. Renkli ve ağzı iyice kapanan küçük şişelere konularak buzdolabında birkaç gün saklanabilir.