Ana Sayfa / Genel / Bambu Ağacının Düşündürdükleri

Bambu Ağacının Düşündürdükleri

Bambu Ağacının Düşündürdükleri, Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir: Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir.

Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam eder.

Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur:

Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı haftadamı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabı tabiiki beş yıldır. Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?

Bir başarının şartları her zaman çok basittir. Bir süre için çalışın, bir süre tahammül edin. Her zaman inanın, ve hiçbir zaman geri dönmeyin.

Hakkında Bilgin

Önerilen Makale

Blogger Disqus Yorum Paneli Ekleme

Disqus yorum paneli hakkında kısa bilgi vereyim sizlere. Disqus yorum panelinin çok tercih edilmesinin sebeplerinden önde geleni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir