At Kuyruğu Otu Nedir ve Faydaları

 At Kuyruğu Otu Nedir ve Faydaları

At Kuyruğu Otu Nedir?

At Kuyruğu Otu, İşlenmemiş tarlalarda, çayırlarda ve orman açıklıklarında da bulunur. Balçıklı toprakta yetişenleri en şifalı olanlarıdır. Yetiştiği yere göre % 60-70 silisik asit ihtiva eder ve bu oran onun şifa değerini artırır. İlkbahardan sonbahar başlarına kadar yaşar. Oluklu ve yuvarlak saplıdır, boğum boğumdur. Kökü daimi olduğu için her sene sürer.

Mayıs-Haziran aylarında, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Kalın saplı ve uzun boylu bitkiler kullanılmaz.

– “At kuyruğu otu“, bedenin mineral dengesini bozmadan fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin atılabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir.

– “At kuyruğu otu” kanamalarda, kan kusmalarda, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Çok önemli böbrek ilacıdır.

– 1 bardak sıcak suya toz halde 1 tatlı kaşığı konulur, sabah-akşam yemekte 1 bardak içilir.

– İkinci bir karışım: 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

– Damarları ve kasları yumuşak tutar, kemikleri kuvvetlendirir, kasları güçlü yapar.

– Bol idrar söktürür, ödemi giderir.

– İrade dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda altını ıslatmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır.

– ishali keser.

– Kanı temizler, kanda akyuvar miktarını artırır.

– Akciğeri güçlendirir.

– Böbrek ve mesane iltihabını giderir, taş ve kumları döker. Basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur sonra bırakılır. Atkuyruğu kullanıldıktan sonra, bol miktarda koyu renkli idrarın dışarı atıldığı görülür.

At Kuyruğu Otu

– Bademcik ve dişeti iltihabında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılır.

– Damar sertliğini önler.

Aybaşı kanını söktürür.

– Verem için şifadır.

– Nefes darlığına ve kronik öksürüğe iyi gelir.

– Sirozda; 1 bardak kaynar suya 10 gram kadar “At kuyruğu otu” bitkisi konur, 10 dakika demlemeye bırakılır ve günde 2-3 bardak içilir.

– İltihaplı romatizmada; 1 bardak kaynar suya 10 gram kadar “At kuyruğu otu ” konur, 10 dakika demlemeye bırakılır, günde 2-3 bardak içilir.

At Kuyruğu Otu, Kırk yaşını aşmış olan herkesin günde 1 bardak atkuyruğu çayı içmesi çok faydalıdır. Bu yolla kişi kendini romatizma ve gut hastalıklarından ve ilerleyen yaşlarda görülmeye başlanan aşınma ve yıpranma belirtilerinden korumuş olur.

– Safra kesesi taşında ve kumunda yukarıdaki terkip kullanılabilir.

– Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek bitkilerin başlıcalarındandır. Prostat rahatsızlıklarında, “Yakıotu” ile eşit oranda karıştırılır.

– Sinirlerle ilgili rahatsızlıklarda veya sinir ağrılarında; 1 bardak kaynar suya 10 gram kadar “Atkuyruğu” bitkisi konur, 10 dakika kadar kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

– En ağır kanamalar veya kan kusmaları en kısa sürede iyileştirir.

– Normalin üzerinde kullanılırsa böbrekleri zedeleyebilir.

At Kuyruğu Otu’nun Zararları

 • Ciddi derecede böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmaktan kaçınması gerekmektedir.
 • Yüksek tansiyon olan kişiler tarafınca kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kırkkilit otunun bazı türleri zehirli olduğundan dolayı bilgisizce kullanılmamalıdır.
 • Kırkkilit otunun uzun süre ve aşırı kullanılması tavsiye edilmiyor zira aşırı kullanımı zehirlenmelere niçin olabilmektedir. Ek olarak uzman birine danışmadan kullanmaktan kaçınılması ihtiyaç duyulan nebat türlerinden birisidir.
 • Ortalama 3 haftadan fazla kullanılması B1 vitamini (tiyamin) eksikliğine neden olabilmektedir.
 • Potasyum değerleri düşük olan kişilerin kullanımı önerilmemektedir sebebi ise potasyumun idrarla beraber vücuttan atılmasına neden olmasıdır.
 • Kan sulandırıcı, idrar söktürücü ilaç kullanan kişilere önerilmemektedir.
 • Sigarayı bırakmak için nikotin bandı yada sakızı kullanan kişiler tarafınca kullanılmamalıdır.
 • Uzmanlar en fazla 2 yada 3 hafta ve günde 2 bardaktan fazla kesinlikle tüketilmemesi icap ettiğini ifade etmektedir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kırkkilit otunun kullanılması önerilmemektedir.
 • Fazlaca etkili bir idrar söktürücü olduğundan aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir aksi takdirde vücudun susuz kalmasına niçin olabilir.
 • Diyabet hastaları için kan şekeri seviyesinin düşmesine sebep olabilir bu durumda sıkıntılı sonuçlar doğurabilir, bu tür hastalıkları bulunan kişilerin doktora danışmadan kullanılmaması gereken bir bitkidir.
 • Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesinde etkilidir, sadece bu rahatsızlığı bulunan kişilerin meydana gelebilecek yan etkilerini en aza indirmek adına doktorun bilgisi ve önerisi dahilinde kontrollü olarak kullanılması gereken bir bitkidir.
 • Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışarak hareket etmesi gerekmektedir.