Alıç Bitkisi Nedir? Faydaları ve Zararları

 Alıç Bitkisi Nedir? Faydaları ve Zararları

Alıç Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Alıç, Kırlarda, dağlık bölgelerde yabani olarak yetişen manzaralı bir ağaçtır, meyveleri küçük muşmulaya benzer. Kırmızı ve sarı meyve veren çeşitleri vardır, meyvelerinde bol miktarda C vitamini bulunur.

Alıçın İnsan Sağlığına Faydaları

* 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı çiçek + yaprak konur, 20 dakika sonra süzülür. Bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal da ilave edilebilir. Günde 2 – 3 bardak içilir. Meyveleri de kaynatılabilir.

* Kalbi kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısı ve damar spazmları, kalp ritim bozukluğu, kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı durumlarında çok faydalı olduğu gibi; uykusuzluk, dikkati toplayamama, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve kulak çınlamasında da şifa verir.

Alıç Bitkisi

* Tıbbî tedaviyi destekleyici olarak da kullanılabilir.
* Damar sertliğine iyi gelir.
* Kolesterolü düşürür.
* Cinsi gücü artırır.
* Kadınlarda aybaşı ifrazatını çoğaltır.

Alıç Bitkisinin Zararları

Tavsiye edilen dozlarda kısa vadede (16 hafta kadar) alıç bitkisi kullanımı sıhhatli yetişkinler için güvenli olarak kabul edilmektedir. Uzun soluklu kullanıldığında alıç bitkisinin güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

Bazı insanlarda alıç tüketimi bulantı, mide bozulması, bitkinlik, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, burun kanaması, uykusuzluk, ajitasyon ve başka sorunlara sebep olabilmektedir.

Hamilelik ve Emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde alıç bitkisi tüketimin güvenli olduğuna dair yeterince bilgi yoktur. Bundan dolayı, güvenli tarafta kalmak için tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Kalp Hastalıkları: Alıç bitkisi, kalp hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında etkileşime girebilmektedir. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız var ise bir sağlık kuruluşunun önerisini almadan alıç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Çocuklarda Tüketimi: Çocuğunuzun herhangi bir tıbbi durumu için alıç bitkisi kullanmak istiyorsanız öncesinde bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Tavsiye Edilen Doz Miktarı: Yapılan bir çok araştırmada, gün içinde alıç tüketimi 500 ila 1,500 mg içinde değişen dozlarda kullanılması gerektiği belirtilmiştir.